Jesenné aktivity pre lektorov

Dokonavé a nedokonavé slovesá

 

 

Viete, aký je zásadný rozdiel medzi dokonavými a nedokonavými slovesami? Vysvetlíme si to na príklade dvojice slovies nakupovať (nedokonavé sloveso) a nakúpiť (dokonavé sloveso).

NEDOKONAVÉ SLOVESÁ vyjadrujú aktivitu, ktorá sa opakuje (Každý týždeň nakupujem ovocie a zeleninu na trhu.) alebo aktivitu, ktorá trvá, ide tu o proces (Práve som na trhu a nakupujem.). Nedokonavé slovesá preto majú minulý čas (nakupoval/-a som), prítomný čas (nakupujem) a budúci čas (budem nakupovať).

DOKONAVÉ SLOVESÁ vyjadrujú aktivitu, ktorá je ukončená. Ide o výsledok aktivity (Bola som na trhu a nakúpila som čerstvé ovocie.) alebo o aktivitu, ktorá sa realizovala iba jediný raz (Obyčajne nakupujem zeleninu na trhu, ale dnes som ju kúpila v supermarkete.). A preto dokonavé slovesá logicky nemajú prítomný čas, ale majú iba minulý čas (nakúpil/-a som) a budúci čas (nakúpim).

❗️ Nenechajte sa oklamať formou budúceho času dokonavých slovies. Hoci formálne to vyzerá, že ide o prítomný čas, nie je to tak. Je to budúci čas, napr.: nakúpiť – nakúpim, pripraviť – pripravím, urobiť – urobím, zbaliť – zbalím, poupratovať – poupratujem …

 

 

Lenka Učíme(sa)slovenčinu Tento kvíz pre vás pripravila Lenka. Ak sa vám páčil, podporte ju kúpou virtuálnej kávy.
ko-fi logo Podporiť na Ko-fi

ZDIEĽAŤ
Scroll to Top

Prihlásenie

Ak sa vám moja práca páči, podporte ma kúpou virtuálnej kávy.
Motivuje ma to k vytváraniu ďalšieho kvalitného obsahu.