Kresťania si na Slovensku 2. februára pripomínajú sviatok Obetovania Pána, ktorý sa nazýva aj Hromnice. Viete, čo sú hromničky? Poznáte slovenské ľudové zvyky a tradície, ktoré sú typické pre tento deň?
Ak sa chcete dozvedieť o Hromniciach viac, prečítajte si tento článok. Ak máte radšej formát videa, pozrite si toto 4-min. video so slovenskými titulkami.
Čo sú Hromnice?
Hromnice sú cirkevný sviatok, ktorý má oficiálny názov Obetovanie Pána. Slávia sa na 40. deň po narodení Ježiša Krista. Tento deň je spojený s príbehom, kedy Jozef s Máriou priniesli Ježiša do chrámu v Jeruzaleme. Na Slovensku má tento sviatok aj ľudový názov – Hromnice.
Hromničné sviečky
Katolícki veriaci nosia v tento deň do chrámu sviečky, ktoré kňazi posväcujú. Takéto posvätené sviečky sa volajú hromničné sviečky alebo aj hromničky.
V minulosti plnili hromničky ochrannú funkciu. Ľudia verili, že ich ochránia pred hromom a bleskom. Keď boli búrky, zapálili hromničnú sviečku a modlili sa, aby do ich domu neudrel blesk, a aby im nezničil príbytok, majetok alebo statok.
Hromničky sa ešte aj v súčasnosti používajú pri pohrebných obradoch, čiže vtedy, keď ľudia umrú a príbuzní sa s nimi naposledy rozlúčia. Vďaka tejto sviečke by mali zosnulí odísť z pozemského sveta pokojnejšie.
Ľudové zvyky a tradície na Hromnice
Pre tento sviatočný deň boli typické rôzne ľudové zvyky a tradície. Napr.:
- nesmelo sa pracovať v lese a rúbať stromy,
- nesmela sa prať bielizeň v potoku,
- nesmelo sa šiť,
- gazdiné varili dlhé cestoviny, aby v záhrade a na poli narástli dlhé rastliny (konope a ľan),
- a iné.
Aj keď sa v súčasnosti mnohé zo spomenutých tradičných zvykov už nepraktizujú tak často ako v minulosti, Hromnice sú dôležitou súčasťou slovenskej kultúry.
Hromnice a príroda
V minulosti sa Hromnice považovali za prechodné obdobie medzi zimou a jarou. Na Slovensku často hovoríme, že práve v dnešný deň sa medvede prevracajú na druhý bok počas svojho zimného spánku.
Hromnice znamenali aj dôležitý deň pri predpovediach počasia a úrody. Najznámejšia je charakteristika: „Na Hromnice o hodinu více” (vo význame: Na Hromnice je o hodinu viac). Už naši predkovia mali výborné pozorovacie schopnosti a zistili, že na Hromnice sa deň predlžuje. Ak sa na to pozrieme z odborného hľadiska, je to naozaj tak. Dnešný deň je presne o hodinu dlhší v porovnaní s vianočnými dňami.
V tejto súvislosti sa často hovorilo aj o tom, že „Bača vidí radšej na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli”. Aký to má význam? Ak bolo na Hromnice príliš teplo, signalizovalo to dlhú zimu, slabú úrodu a chudobu. A práve naopak, čím bola na Hromnice väčšia zima, o to bola lepšia úroda a teplejšie leto.
Zaujali vás tieto slovenské ľudové zvyky a tradície? Oslavujú sa Hromnice aj vo vašej krajine? Čo je pre ne typické? Dajte mi o tom vedieť.
TIP: Chcete sa otestovať, ako dobre poznáte Hromnice? V tomto interaktívnom kvíze si precvičíte počúvanie s porozumením a slovíčka.
Ak chcete pravidelne cvičiť slovenčinu a spoznať lepšie slovenskú kultúru, pridajte sa do online klubu Jazykové fitko. Trénujte tam slovenčinu vlastným tempom spolu so mnou a ostatnými cudzincami z celého sveta.
Potrebujete individuálnu podporu a rýchlejší progres v slovenčine? Prihláste sa na individuálne lekcie. Rada vám pomôžem na vašej ceste za lepšou slovenčinou.