Pre cudzincov

Novoročné zvyky a tradície na Slovensku: Sprievodca pre cudzincov

Lenka Učíme(sa)slovenčinu

LENKA JEŽÓ GARANČOVSKÁ

27. decembra 2024

Na Slovensku máme špecifické novoročné zvyky a tradície, ktoré by ste ako cudzinci mali poznať, ak sa nechcete cítiť ako outsideri. Prečítajte si tohto ultimátneho sprievodcu, aby ste lepšie pochopili slovenskú kultúru a boli súčasťou slovenskej komunity.

Ponorte sa do slovenského sveta silvestrovských osláv, novoročných predsavzatí unikátnych tradícií a zvykov, ktoré súvisia nielen s prvým dňom v roku, ale aj so sviatkom Troch kráľov (6. január).

Silvester a silvestrovské oslavy

Čo alebo kto je Silvester? Je to posledný deň v roku (31. december). V tento deň slávia meniny všetci chlapci a muži, ktorí majú meno Silvester. Ale je to aj deň, kedy Slováci oslavujú koniec kalendárneho roka. 

Ako vyzerajú silvestrovské oslavy na Slovensku? Môžu to byť malé oslavy s rodinou a priateľmi alebo veľké oslavy na námestí mesta, ktoré majú niekoľko vecí spoločných. Vo videu sa dozviete, čo je pre ne typické.

Na stole nechýba:

  • silvestrovská kapustnica: hustá kapustová polievka so zemiakmi, hubami, klobásou a korením,
  • obložené chlebíčky: chlieb s maslom, šunkou, kyslou uhorkou a strúhaným syrom,
  • jednohubky: malé obložené chlebíčky, najčastejšie kúsky rožka, ktoré možno vložiť do úst na jedenkrát,
  • šampanské: šumivé víno, resp. víno s bublinkami.

O polnoci ľudia otvárajú šampanské a pripíjajú si ním. To znamená, že si hovoria „Na zdravie!” a želajú si „Šťastný nový rok!” Takmer na celom Slovensku je možné vidieť ohňostroje, prskavky a petardy. Ľudia idú von, aby si užili túto farebnú šou na oblohe, a navzájom si prajú všetko dobré do nového roku.

Novoročné priania

Čo si želajú Slováci do nového roku? Týchto 5 bežných novoročných prianí môžete využiť pri najbližšej príležitosti a budete znieť ako rodení Slováci:

  • Šťastný nový rok!
  • Úspešný nový rok!
  • Veľa zdravia a šťastia v novom roku!
  • Všetko najlepšie do nového roku!
  • Prajem vám nový rok presne taký, aký si ho želáte mať!

Ak budete tieto novoročné priania písať na pohľadnice alebo ich posielať e-mailom či SMS-kou, nezabudnite na správny slovenský pravopis. Atribút „nový” môžeme v spojení so slovom „rok” písať 2 rôznymi spôsobmi, ktoré však majú iný význam:

  • Nový rok: s veľkým začiatočným písmenom znamená 1. deň v roku, čiže ide o 1. január,
  • nový rok: s malým začiatočným písmenom označuje celý rok, čiže ide o 365 dní v prichádzajúcom roku.

Rozmyslite si, či chcete niekomu želať šťastie, zdravie a úspech iba na jeden deň v roku alebo na celý rok.

A ešte jedna dôležitá poznámka. Hlavne anglicky hovoriaci cudzinci majú v tomto slovnom spojení tendenciu písať slovo „rok” s veľkým začiatočným písmenom, ale po slovensky to nie je správne.

Píšeme ho s malým začiatočným písmenom: Nový rok alebo nový rok či v novom roku, do nového roku. S veľkým začiatočným písmenom sa píše iba vtedy, ak stojí na začiatku vety: Rok 2025 bude skvelým rokom.

PF 2025: Čo znamená táto záhadná skratka?

Určite ste v tomto období zaregistrovali, že Slováci veľmi často používajú skratku PF. Píšu ju na vianočné alebo novoročné pohľadnice, do e-mailov alebo do SMS-iek. Viete, čo táto novoročná skratka znamená?

Skratka PF pochádza z francúzskeho pozdravu „Pour Féliciter, čo v preklade znamená „Blahoželanie k“ alebo „Pre šťastie“. Tento pozdrav sa na Slovensku a aj v Česku používa na vianočných a novoročných pohľadniciach. PF 2025” znamená „Blahoželanie k roku 2025” alebo „Pre šťastie v roku 2025”.

Novoročné zvyky a tradície

V minulosti začal pohľadnice so skratkou PF na našom území používať gróf Karel Chotek. Mal veľa priateľov a známych, ktorých chcel pred Vianocami navštíviť a zaželať im osobne všetko najlepšie do nového roka. Trvalo mu to dlho a niekedy pre zlé počasie ani nestihol navštíviť všetkých známych. A preto sa rozhodol, že bude blahoželania posielať v písomnej forme.

Koncom 19. a začiatkom 20. storočia sa na novoročné pohľadnice písali dve francúzske slová „Pour Féliciter“, z ktorých za krátky čas zostalo už iba PF. Takúto formu blahoželania k novému roku používajú Slováci a aj Česi dodnes.

Novoročné zvyky a tradície

Novoročné predsavzatia

Nový rok je symbolom nového začiatku. Podobne ako v mnohých iných krajinách, aj na Slovensku je zvykom dávať si novoročné predsavzatia. Ľudia často premýšľajú o svojich cieľoch a plánoch, pretože chcú veci vo svojom živote zmeniť. Chcú ich robiť inak a lepšie ako minulý rok.

V tomto videu na naučíte 10 najčastejších predsavzatí, ktoré si dávajú Slováci. Sú tam aj 3 bonusové frázy, ktoré nenájdete v učebnici slovenčiny.

Aj vy si dávate novoročné predsavzatia? Je jedným z nich zlepšiť sa v slovenčine? Na začiatku roku sa rozhodnete, že sa začnete pravidelne učiť po slovensky, ale po niekoľkých dňoch to už nefunguje veľmi dobre? Mám pre vás tip, ako to tento rok urobiť efektívnejšie.

Učiť sa samostatne je fajn, ale veľkým rizikom je strata motivácie. Nie ste dostatočne disciplinovaní? Potrebujete podporu, motiváciu a spätnú väzbu (feedback) na svoje chyby? Pridajte sa do online klubu slovenčiny Jazykové fitko a učte sa efektívne pomocou mojej metódy PUZZLE.

V klube budete trénovať všetko, čo potrebujete, aby ste konečne hovorili po slovensky bez strachu a s istotou:

  • výslovnosť,
  • nové slovíčka,
  • slovenskú gramatiku,
  • hovorenie a písanie,
  • počúvanie a čítanie s porozumením.

Novoročné zvyky a tradície

S prvým dňom v roku sa spájajú zaujímavé novoročné zvyky a tradície, ktoré sa líšia v rôznych regiónoch Slovenska. Možno sa vám ako cudzincom budú zdať čudné, ale sú súčasťou slovenskej kultúry a mentality.

Lenka z Učíme(sa)slovenčinu prípitok

Mnohí ľudia sa v tento deň snažia robiť všetko správne:

  • sú k sebe milí a dobrí,
  • nemajú medzi sebou žiadne konflikty,
  • nemajú ani nezaplatené účty či dlhy,
  • sú čistí a pekne oblečení,
  • majú v dome poriadok.

V tento deň totiž platí mágia začiatku: Ako na Nový rok, tak po celý rok. Keď budú v tento deň ľudia k sebe milí a nebudú sa hádať, presne taký rok budú mať. Preto v prvý deň v roku nie je priestor na negatívne veci, ale iba na pozitívne.

V tento deň Slováci obyčajne nepripravujú hydinu. To znamená, že sa nekonzumuje kuracie, kačacie, ani morčacie mäso, aby z domu neuletelo šťastie. Na Nový rok sa obyčajne na stole nachádza bravčové mäso, ktoré je symbolom hojnosti a blahobytu. To znamená, že všetci sa budú mať v novom roku dobre a nebude im nič chýbať.

Podľa slovenských tradícií by ľudia na Nový rok nemali prať, ani vešať bielizeň, aby neprivolali smrť do domu. A z toho istého dôvodu by sa v dome nemalo ani zametať.

Taktiež sa neodporúča v tento deň vynášať smeti, aby si ľudia nevyniesli šťastie a neprivolali do domu nejakú chorobu.

Máte podobné novoročné tradície aj vo vašej krajine? Alebo sú ešte špecifickejšie a zaujímavejšie ako tie slovenské?

TIP: Ak sa chcete naučiť, ako v slovenčine správne používať slovo rok, pozrite si túto infografiku a potom si urobte interaktívne cvičenie.

Traja králi

Sviatok Troch kráľov (známy aj ako Zjavenie Pána) sa na Slovensku oslavuje 6. januára. Je to kresťanský sviatok, ktorý pripomína návštevu troch mudrcov – kráľov, ktorí prišli pozdraviť novonarodeného Ježiša Krista v Betleheme a priniesli mu dary.

Učíme(sa)slovenčinu betlehem

So 6. januárom sa spája dôležitý ľudový zvyk, a to trojkráľové koledovanie. Koledníci sú zväčša deti, ktoré sa oblečú za troch kráľov a chodia z domu do domu. Spievajú koledy (vianočné piesne) a vinšujú, čiže prichádzajú do domov so želaním zdravia, šťastia a prosperity. Dostávajú za to malú odmenu, napr.: koláče, čokoládu alebo ovocie.

Tento sviatok je tiež spojený s charitatívnou činnosťou. Koledníci často zbierajú peniaze na dobročinné účely.

Na Troch kráľov sa posväcuje voda a domy. Kňaz spolu s miništrantmi (chlapcami, ktorí mu pomáhajú v kostole) navštevuje príbytky, posväcuje ich svätenou vodou a na dvere domov píše iniciály (začiatočné písmená) kráľov spolu s aktuálnym rokom, napr.: „20 + C + M + B + 25“.

Tieto iniciály sa interpretujú nielen ako mená kráľov: Gašpar (z lat. Caspar), Melichar (Melchior) a Baltazár (Balthasar), ale aj ako požehnanie „Christus mansionem benedicat“, čo v preklade znamená „Kristus nech žehná tento dom”.

TIP: Ak si chcete precvičiť čítanie s porozumením a dozvedieť sa viac o troch kráľoch, pozrite si toto interaktívne cvičenie.

Čo prichádza po Troch kráľoch?

Všetky spomenuté novoročné zvyky a tradície sa v dnešnej dobe dodržiavajú viac na slovenských dedinách ako v mestách. Všeobecne však platí, že sviatkom Troch kráľov Vianociam definitívne odzvonilo, to znamená, že sa už končí obdobie Vianoc. A preto je čas odzdobiť vianočný stromček, odložiť vianočnú výzdobu a všetky svetielka.

A čo prichádza po sviatku Troch kráľov? Potom sa začínajú:

TIP: Teraz už viete všetko potrebné o novoročných zvykoch a tradíciách, ktoré sa dodržiavajú na Slovensku. Avšak chcete sa po slovensky rozprávať o témach, ako sú Silvester, Nový rok a novoročné predsavzatia? Potom kliknite na tento blogový článok, v ktorom nájdete 45 konverzačných otázok a návod, ako s nimi pracovať. Pripravíte sa tak na konverzačné témy, ktoré vás v tomto období čakajú pri rozhovoroch s rodinou, známymi alebo kolegami.

Lenka Učíme(sa)slovenčinu

Lenka Ježó Garančovská, PhD.

Ako lektorka s dlhoročnou praxou pomáham nielen cudzincom, ale aj učiteľom a lektorom zamilovať sa do slovenčiny bez učebníc. Verím, že na jazyk nie je potrebný talent. Iba cvičenie robí majstra, a preto pre cudzincov organizujem online klub Jazykové fitko. Pre lektorov zase pripravujem podnetné učebné materiály.

Chcete dostávať zaujímavé tipy a cvičenia zadarmo?

Nenechajte si ujsť, ako (sa) učiť efektívnejšie po slovensky.

Prihlásenie

Profil