Vianočná obrázková aktivita (materiál pre lektorov)

Pre cudzincov

Metóda self-talk: Ako hovoriť po slovensky bez stresu

Lenka Učíme(sa)slovenčinu

LENKA JEŽÓ GARANČOVSKÁ

21. septembra 2023

Máte tiež tento pocit? Učíte sa slovenčinu už nejaký čas, ale stále nehovoríte dobre po slovensky. Nemáte dobrú výslovnosť, hovoríte pomaly, robíte dlhé pauzy, neviete povedať, čo chcete, a niekedy robíte chyby. Keď potrebujete hovoriť po slovensky, ste nervózni a máte strach. Čo s tým?

Ak máte strach hovoriť po slovensky s rodenými hovoriacimi, prihláste sa na kurz. Máte veľa práce a nemáte čas na kurz? Komunikujte s cudzincami. Na sociálnych sieťach ako Facebook alebo Instagram si určite nájdete iného cudzinca, ktorý sa tiež učí po slovensky. Nechcete hovoriť s ľuďmi, ktorých nepoznáte? Skúste hovoriť sami so sebou. Na to, aby ste cvičili hovorenie, nepotrebujete nikoho ďalšieho.  

Hovorte sami so sebou

Metóda samovravy je v angličtine známa ako “self-talk” alebo “self-speaking”. Možno si myslíte, že to znie čudne, ale naozaj to funguje. Táto metóda pomáha ľuďom zlepšiť sa v konverzácii a získať potrebné jazykové sebavedomie. Ide o proces, pri ktorom jednotlivec nahlas hovorí alebo myslí v cieľovom jazyku. Pointou je, že hovorí sám pre seba a nepotrebuje žiadneho komunikačného partnera. 

Ako to funguje?

Neviete, kde začať, aby to fungovalo? Tu je niekoľko krokov:

 1. Vyberte si tému

Začnite tým, že si vyberiete tému, o ktorej chcete hovoriť. Pokojne môžete opisovať, kde ste, čo práve teraz robíte, na čo myslíte, čo musíte dnes urobiť, aké plány máte na budúci víkend a pod. Môže to byť aj bežná situácia, na ktorú sa chcete vopred pripraviť. Napr.: predstavenie projektu v práci, nákup v obchode, objednávanie jedla v reštaurácii alebo akákoľvek iná téma či situácia, ktorá vás zaujíma. 

 1. Rozprávajte nahlas

Potom začnite rozprávať nahlas o konkrétnej téme alebo situácii. Ak simulujete nejakú komunikačnú situáciu, hovorte, a zároveň si odpovedajte sami. Zahŕňa to reakcie na vaše vlastné slová. Ak s touto metódou iba začínate a nie je pre vás prirodzené hovoriť nahlas sám so sebou, hovorte to najprv iba vo svojej hlave a postupne aj nahlas. 

 1. Zlepšujte sa

Počúvajte sami seba a sústreďte sa na svoju výslovnosť, gramatiku a slovnú zásobu. Ak zistíte chyby alebo veci, ktoré by ste mohli zlepšiť, opravte ich a zopakujte cvičenie.

TIP: Ak chcete zlepšiť svoju výslovnosť a akcent, vyskúšajte metódu tieňovania (z angl. “shadowing”). Píšem o nej v tomto článku.

 1. Buďte komplexnejší

Postupne zvyšujte komplexnosť svojich konverzácií tak, že budete zahŕňať nové slová, frázy a rôzne situácie. Budete pomaly vychádzať zo svojej komfortnej zóny a budete sa zlepšovať.

Ak chcete túto metódu posunúť o úroveň vyššie, nahrávajte hlasové správy. Pokojne aj niekoľkokrát počas dňa. Môžete si vytvoriť takýto hlasový denník. Výhodou je, že nahrávky si môžete vypočuť znovu a opraviť prípadné chyby. Taktiež vám pomôžu, aby ste lepšie videli, aký progres robíte. 

Tak ako každá metóda, aj táto metóda potrebuje systém. Ak chcete, aby bola efektívna, hovorte každý deň niekoľko minút. Postupne tento čas zvyšujete. Ak budete hovoriť denne cca 30 – 60 minút, nebude pre vás problém komunikovať niekoľko minút s rodenými hovoriacimi na ulici, na pošte alebo v reštaurácii. 

Prečo je táto metóda skvelá?

Metóda self-talk má viacero benefitov. Tu sú niektoré z nich:

 • Hovoríte po slovensky, kedy chcete. (Sami si vyberáte, kedy sa budete venovať tejto aktivite.)
 • Hovoríte, kde chcete. (Môžete sa rozprávať v sprche, v kuchyni pri umývaní riadu alebo v aute na ceste do práce.)
 • Hovoríte, ako dlho chcete. (Sami určujete, koľko času denne budete rozprávať.)
 • Keď hovoríte po slovensky, nikto vás nepočuje, preto nie ste nervózni.
 • Keď hovoríte a urobíte chybu, nič sa nestane.
 • Keď hovoríte po slovensky a neviete nejaké slovíčko, môžete sa pozrieť do slovníka.
 • Keď hovoríte nahlas, zvykáte si na svoj hlas v slovenčine.
 • Keď sa tejto metóde pravidelne venujete, cítite sa sebavedomejšie.
 • Keď hovoríte, nepotrebujete nikoho iného.
 • Keď hovoríte po slovensky, stojí vás to 0 EUR.

Hoci táto metóda môže znieť na prvý pohľad trochu čudne, má svoj efekt. Môžem to potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Pomáha mi vopred sa pripraviť na konkrétne komunikačné situácie, ktoré každý deň v cudzom jazyku zažívam. A keďže cvičenie robí majstra, pomocou metódy self-talk sa cítim v reálnej konverzácii sebaistejšie a komfortnejšie.  

Ak nemáte chuť hovoriť sami so sebou, vyskúšajte to s profesionálnymi lektorkami na individuálnych lekciách. Lekcie pripravíme 100% tak, ako to potrebujete vy. Vaše chyby nielen opravíme, ale zároveň vám vysvetlíme, prečo to nie je správne.

Páčil sa vám tento článok a zaujímate sa o ďalšie spôsoby, ako možno hovoriť lepšie po slovensky bez stresu? V tomto videu nájdete 5 tipov, ako hovoriť po slovensky bez stresu.

Lenka Učíme(sa)slovenčinu

Lenka Ježó Garančovská, PhD.

Som zanietenou lektorkou s dlhoročnou praxou, ktorá pomáha nielen cudzincom, ale aj lektorom zamilovať sa do slovenčiny bez učebníc. Som presvedčená o tom, že učenie nemusí byť mučenie.

Odporúčame
Pre lektorov
Ako sa cítite, keď vyučujete slovenčinu alebo akýkoľvek cudzí jazyk pomocou učebníc?
Pre lektorov
Máte za sebou dovolenku alebo výlet, z ktorého ste si okrem nezabudnuteľných zážitkov priniesli množstvo fotografií, a neviete, čo s nimi?
Pre lektorov
Pred koncom školského roka alebo jazykového kurzu sa často vynárajú otázky, ktoré sa týkajú záverečných hodín a ich významu pre študentov cudzích jazykov.
Návrat hore

Prihlásenie

Profil