Aké slovenské knihy mám čítať, keď som cudzinec? Túto otázku sa ma veľmi často pýtajú moji študenti v online klube slovenčiny Jazykové fitko. Obyčajne im hovorím, aby čítali také žánre (druhy kníh), ktoré ich zaujímajú aj v ich rodnom jazyku. Ale aj napriek tomu chcú vedieť konkrétne tipy.
V spolupráci so súčasným slovenským spisovateľom Marekom Zákopčanom sme pre vás pripravili 10 tipov na letné čítanie po slovensky. V zozname odporúčaných kníh nájdete rôzne žánre pre všetky vekové kategórie spolu s ukážkami zadarmo.
Prečo je dôležité čítať po slovensky? Čítanie kníh vám pomôže posunúť slovenčinu o úroveň vyššie, ale aj lepšie spoznať slovenskú kultúru a pochopiť slovenskú mentalitu. Vyberte si svoju novú slovenskú knihu. Prajeme vám príjemné čítanie.
Obsah článku:
- ROSNIČKA: František Kozmon
- SLNEČNÝ KÚPEĽ: Janko Jesenský
- HRAJ FÉR: Enja Rúčková
- POD HORÚCIM PIESKOM: Marek Zákopčan
- OCEĽOVÉ ŽEZLO: Juraj Červenák
- PIATA LOĎ: Monika Kompaníková
- OSTATNÉ SA UDEJE V SRDCI: Kristína Brestenská
- ČERVENÝ MAK: Maša Haľamová
- DOTYKY: Miroslav Válek
- MALIAR A CHLAPEC: Michal Hvorecký / Ilustrovala Simona Čechová
#1 ROSNIČKA: František Kozmon
Rosnička je krimi román od známeho slovenského autora Františka Kozmona. Je súčasťou „zvieracej série“ – každá časť nesie názov nejakého zvieraťa. V každej knihe sa rieši samostatný prípad, táto časť je druhá v poradí.
Dej sa odohráva počas horúceho leta v slnečnom Chorvátsku, kde sa nachádza tzv. slovenské more.
Ústredným hrdinom celej série, a teda aj tejto knihy, je detektív Marek Wolf. Ako človek s neľahkou rodinnou situáciou má svoje temné stránky, vďaka čomu sa dej rozvíja aj v inom smere než vo vyšetrovaní zločinu.
Rosnička je nielen pomenovanie druhu žaby, ale aj moderátorky počasia, a práve jedna z nich sa stane počas dovolenky pri mori obeťou zločinu.
Je na Wolfovi a jeho kolegoch, aby zistili, kto zabil známu moderátorku a rozplietli zložité tajomstvá okolo syna chorvátskeho mafiána, záhadného života obete a aj samotného Wolfa, ktorý sa rýchlo stáva hlavným podozrivým.
Táto kniha je vhodná pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- príbeh je dynamický;
- dej je dobre spracovaný a plný zvratov;
- ide o obľúbený žáner krimi;
- v prípade záujmu je možné prečítať si ďalšie diely tejto série.
Chcete si prečítať ukážku z tejto detektívky zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
#2 SLNEČNÝ KÚPEĽ: Janko Jesenský
Slnečný kúpeľ je humorná poviedka od významného slovenského spisovateľa Janka Jesenského, ktorý bol predstaviteľom kritického realizmu.
Táto poviedka pochádza zo zbierky 10 poviedok pod názvom Malomestské rozprávky. Kritizuje v nej obmedzenosť spoločnosti a strach z neznámeho.
Notár Škorecnie je v dobrej kondícii, a preto navštívi lekára Eduta. Lekár mu odporučí, aby začal športovať a navrhne mu aj slnečný kúpeľ. Doktor Edut a vždy nervózny zverolekárPapst sa ho rozhodnú podporiť. Každé popoludnie chodia spolu cvičiť a kúpať sa do jazera.
Jedného dňa ich však pri kúpaní a cvičení spozoruje sedliak Matej. Myslí si, že sú to blázni, pretože robia zvláštne pohyby a sú oblečení len v krátkych nohaviciach. Matej rýchlo informuje starostu, ako aj ďalších obyvateľov mesta o troch bláznoch…
Táto poviedka je vhodná pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- je krátka a vtipná;
- ponúka pohľad na slovenskú kultúru a spoločenské normy na začiatku 20. storočia;
- pomáha lepšie porozumieť mentalite Slovákov;
- ide o univerzálnu tému, ktorá je relevantná aj pre dnešnú dobu.
Chcete si prečítať túto poviedku úplne zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
#3 HRAJ FÉR: Enja Rúčková
Enja Rúčková je autorka tzv. young adult románov, ktoré sú zamerané na mladých dospelých a témy blízke ich veku a svetu.
Kniha Hraj fér je typickým letným príbehom o láske v horúcom počasí medzi dvoma mladými ľuďmi, ktorí na prvý pohľad nemajú nič spoločné.
Hlavnou hrdinkou je Alexis, ktorá musí stráviť leto na dedine. Presťahovala sa tam s rodinou, aby sa postarali o starú mamu. Zmena prostredia a obmedzený kontakt s kamarátmi je pre Alexis peklom. Navyše musí aj pomáhať otcovi na stavbe. Tam však spozná o niekoľko rokov staršieho Jorika.
Mladý vojak sa jej ihneď zapáči. Ale Alexis nesmie zabúdať na to, že Jorik má rád pozornosť dievčat a leto tiež netrvá večne. Takže zaľúbiť sa do neho by bol príliš veľký risk.
Táto kniha je vhodná pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- ide o nenáročný príbeh;
- má jednoduchý jazyk;
- tam sú sympatické postavy;
- obsahuje univerzálne témy;
- má príjemnú atmosféru.
Chcete si prečítať ukážku z tejto knihy zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
#4 POD HORÚCIM PIESKOM: Marek Zákopčan
Pod horúcim pieskom je dobrodružný román od talentovaného slovenského spisovateľa Mareka Zákopčana.
Dej románu sa odohráva v Egypte v roku 1931. Autor tu využil svoje poznatky z histórie, ktorú študoval na vysokej škole.
Expert na staroveké dejiny Tobias Vicen sa na žiadosť priateľa rozhodne sprevádzať mladú Američanku na jej ceste po Egypte. Katherine tam chce nájsť nielen stratený poklad, ale aj svojho strýka Henryho, ktorý sám pred časom pri hľadaní tohto pokladu zmizol.
O bájny kameň Oko Egypta má však záujem aj skupina odhodlaných nacistov, ktorú vedie plukovník Krassnitzer. Tobias musí preto využiť všetky svoje vedomosti o egyptskej histórii a mytológii, aby boli s Katherine o krok vpred pred nepriateľmi…
Tento román je vhodný pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- je preň charakteristický jednoduchý jazyk a štýl;
- má dynamický dej, ktorý je plný napätia a nečakaných zvratov;
- nechýba ani romantika;
- obsahuje vtipné dialógy.
Chcete si prečítať ukážku z tohto dobrodružného románu zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
#5 OCEĽOVÉ ŽEZLO: Juraj Červenák
Juraj Červenák je jedným z najznámejších slovenských spisovateľov fantasy románov. Na svojom konte mániekoľko úspešných sérií, medzi nimi aj sériu Bohatier.
Oceľové žezlo je prvou časťou a obsahuje všetky typické prvky autorovho štýlu aj obľúbeného žánru.
Legenda o odvážnych bohatieroch (čiže bojovníkoch, ktorí konajú hrdinské činy) sa odohráva v dobe Kyjevského kniežatstva, na pozadí vojenských výprav kniežaťa Svjatoslava.
S jeho družinou (skupinou bojovníkov) sa spojí osud mladého bojovníka Iľju. Je mrzák (čiže človek s trvalou telesnou chybou), ktorý sa zázračne vylieči po zlomení kliatby a následne sa pripojí k slávnej výprave poznačenej krvou, mágiou a zradou.
Táto kniha je vhodná pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- spája históriu s prvkami fantasy;
- obsahuje motív putovania ako v klasických eposoch;
- sú tam silní hrdinovii;
- je plná nečakaných zvratov a dobrodružstva.
Chcete si prečítať ukážku z tohto románu zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
V tomto videu spolu so spisovateľom Marekom Zákopčanom diskutujeme nielen o spomínaných tipoch č. 1 – 5, ale aj o tom:
- čo čítajú Slováci najradšej,
- prečo je čítanie pre cudzincov efektívne,
- či je lepšie čítať originálnu slovenskú literatúru alebo prekladovú literatúru.
#6 PIATA LOĎ: Monika Kompaníková
Román Piata loď od Moniky Kompaníkovej získal v roku 2011 najprestížnejšie slovenské literárne ocenenie Anasoft litera. Bol preložený do ôsmich jazykov. Stal sa tiež predlohou pre rovnomenný celovečerný film režisérky Ivety Grófovej.
Je to dramatický príbeh nešťastných detí, ktorý je poznačený nedostatkom blízkosti a lásky zo strany ich rodičov.
Jarka je 12-ročné dievča, ktoré žije s matkou Luciou a starou mamou Irenou. Svoju mamu však nesmie volať mama a svoju starú mamu babka. Lucia bola tínedžerka, keď sa jej narodila Jarka. Neznáša úlohu matky, a preto nevenuje svojej dcére ani lásku, ani pozornosť.
Jarka sa musí o seba postarať úplne sama. Všetko sa však zmení, keď vezme kočík so 6-mesačnými dvojičkami a skryje sa s nimi v záhradnej chatke. Spolu s 8-ročným Kristiánom, ktorý ušiel z domu. Rozhodne sa, že sa o dvojičky postará a vytvorí tak svoju vysnívanú rodinu.
Tento román je vhodný pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- je to silný príbeh s dôrazom na detail;
- je preň charakteristický psychologicko-filozofický štýl;
- ide o úspešné slovenské dielo, ktoré zaujalo čitateľov aj za hranicami Slovenska.
Chcete si prečítať ukážku z tohto psychologického románu zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
#7 OSTATNÉ SA UDEJE V SRDCI: Kristína Brestenská
Kristína Brestenská je obľúbenou autorkou historických romancí a fantazijných príbehov. Obe línie tvorby spája silná dávka romantiky.
Román Ostatné sa udeje v srdci sa odohráva na stredovekom Slovensku za vlády Žigmunda Luxemburského. Hlavnú hrdinku Annu čaká na hrade Gýmeš veľká skúška lásky, vernosti a pravdy.
Po prepade koča sa Anna zoznamuje s Jakubom, ktorý je kapitánom hradnej stráže. Jakub však skrýva tajomstvo, ktoré súvisí nielen so zlatonosným (taký, ktorý obsahuje zlato) potokom, ale aj s lúpežným rytierom Félixom.
Príbeh odhaľuje masky, ktoré my ľudia nosíme na verejnosti. Svoju pravú tvár ukážeme iba tým, čo si to naozaj zaslúžia. Cesta k šťastnému koncu je však u Anny a Jakuba plná prekážok.O svoje šťastie musia bojovať na viacerých frontoch.
Tento román je vhodný pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- má zaujímavé historické pozadie;
- tam vystupujú skutočné osoby a miesta;
- dej je nepredvídateľný;
- sa vyznačuje skvelým rozprávačským štýlom;
- má bohatú slovnú zásobu.
Chcete si prečítať ukážku z tohto historického románu zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
#8 ČERVENÝ MAK: Maša Haľamová
Maša Haľamová sa svojou tvorbou zapísala do dejín slovenskej literatúry ako jedna z najvýznamnejších predstaviteliek slovenskej poézie 20. storočia. Priniesla do slovenskej lyriky spojenie modernosti, krehkosti a piesňovosti. Viaceré básne z jej zbierok zhudobnili poprední slovenskí skladatelia.
Zbierka obsahuje 22 básní rozdelených do 7 častí. Ich tematickými okruhmi sú: tatranská príroda, vnútorné prežívanie základných ľudských a prírodných situácií; city človeka a krehkosť lásky; autorkin študijný pobyt na Sorbone, osamelosť a sociálna bolesť; spomienky na matku, ktorá zomrela v mladom veku.
Táto zbierka básní je vhodná pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- ide o výnimočné básne mimoriadne talentovanej slovenskej poetky;
- sa vyznačuje špecifickou lyrikou, ktorá je krehká a úprimná;
- autorka vyjadruje obyčajné veci jednoduchým, ale zmysluplným jazykom.
Chcete si prečítať básne M. Haľamovej úplne zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či sú pre vás jej texty po jazykovej stránke vhodné.
#9 DOTYKY: Miroslav Válek
Miroslav Válek je jedným z najvýznamnejších slovenských básnikov 20. storočia. Spája sa s ním istá miera kontroverzie, keďže počas komunistického režimu (v rokoch 1969 až 1988) pôsobil ako minister kultúry. Je predstaviteľom modernej poézie, inšpiroval sa európskymi umeleckými prúdmi.
Báseň Dotyky pochádza z rovnomennej debutovej zbierky (1959). Ide o tzv. báseň – pásmo, je to rozsiahla báseň s množstvom rôznych motívov. Inšpiráciou mu bola báseň Pásmo francúzskeho básnika Guillauma Apollinaira, ktorý vytvoril tento nový poetický útvar.
Báseň spracúva rozličné témy. Predstavuje mladého študenta počas letných prázdnin na vidieku, ktorý k sebe pozýva svoju priateľku z mesta. Tá sa však obáva, že sa na dedine bude nudiť, a preto ponuku odmieta. Autor porovnáva prostredie mesta a dediny, ich zmyslu a potenciálu.
Táto zbierka básní je vhodná pre zahraničných čitateľov preto, lebo:
- Válek patrí k najvýraznejším slovenským básnikom;
- inšpiráciu našiel v moderných európskych smeroch;
- spracúva aj dnes aktuálne spoločenské témy;
- vyjadruje nepokoj človeka, s ktorým sa dá ľahko stotožniť.
Chcete si prečítať básne M. Válka úplne zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či sú pre vás jeho texty po jazykovej stránke vhodné. Báseň Dotyky nájdete na strane č. 83.
#10 MALIAR A CHLAPEC: Michal Hvorecký / Ilustrovala Simona Čechová
Michal Hvorecký je obľúbený slovenský spisovateľ, ktorý píše poviedky, romány a publicistiku. Venuje sa aj tvorbe pre deti a mládež.
Maliar a chlapec s podtitulom Prázdniny u Fullu predstavuje dobrodružný príbeh chlapca, ktorý počas letných prázdnin navštívi Galériu Ľudovíta Fullu a jeho obrazy ho doslova vtiahnu do seba. Začína sa jeho cesta do krajiny rozprávok. Chlapec sa stretáva s Jánošíkovou družinou aj partizánmi, sleduje na mori loďky, letí v balóne, pomáha myšičke variť kašičku…
Kniha je inšpirovaná životom a tvorbou významného slovenského maliara Ľudovíta Fullu. Autori touto knihou vzdali poctu národnému umelcovi, na ktorého knihách vyrastalo niekoľko generácií slovenských detí.
Táto detská kniha je vhodná aj pre starších zahraničných čitateľov preto, lebo:
- má zaujímavý príbeh plný fantázie;
- opisuje skutočné udalosti zo slovenskej histórie;
- ponúka pohľad na slovenskú kultúru;
- pomáha lepšie porozumieť slovenskej mentalite;
- obsahuje nádherné obrázky inšpirované obrazmi Ľ. Fullu.
Chcete si prečítať ukážku z tejto rozprávky zadarmo? Kliknite na odkaz a zistite, či je pre vás tento text po jazykovej stránke vhodný.
V tomto druhom videu spolu so spisovateľom Marekom Zákopčanom diskutujeme nielen o spomínaných tipoch č. 6 – 10, ale aj o tom:
- akých iných slovenských autorov odporúčame,
- či je lepšie čítať knihy alebo pozerať filmy,
- kde a ako efektívne pozerať slovenské filmy,
- či je lepšie čítať originálnu slovenskú literatúru alebo prekladovú literatúru,
- čo čítať, ak ste začiatočníci,
- prečo (ne)počúvať audioknihy.
Príjemné čítanie!
Dúfame, že vás naše tipy na letné čítanie po slovensky inšpirovali a že si vyberiete aspoň jednu knihu zo zoznamu. Čítanie slovenskej literatúry je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoje jazykové zručnosti a zároveň spoznať bohatú kultúru a históriu Slovenska.
Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo pokročilý čitateľ, vždy je dôležité užívať si čítanie a objavovať krásu jazyka. Prajeme vám príjemné čítanie a veľa zábavy pri objavovaní slovenských príbehov.
Ak ste si niektorú knihu prečítali, radi by sme počuli vaše názory. Podeľte sa s nami v komentároch alebo sa zapojte do našej diskusie vo videách.
Čítať knihy je fajn, ale nestačí to. Táto aktivita vám sama osebe nepomôže. Ak chcete hovoriť lepšie po slovensky, potrebujete pracovať na všetkých zložkách jazyka. Pridajte sa do online klubu slovenčiny Jazykové fitko a učte sa pomocou efektívnej metódy a spätnej väzby (feedbacku).
V klube budete trénovať všetko, čo potrebujete pre sebavedomejšiu komunikáciu po slovensky:
- nové slovíčka,
- slovenskú gramatiku,
- hovorenie a písanie,
- počúvanie a čítanie s porozumením,
- pravopis,
- výslovnosť.