Jesenné aktivity pre lektorov

4 tipy na zaujímavé valentínske aktivity

Lenka Učíme(sa)slovenčinu

LENKA JEŽÓ GARANČOVSKÁ

3. februára 2023

Opäť je tu sviatok sv. Valentína a vám dochádzajú nápady, ako vytvoriť pre svojich žiakov či študentov zaujímavú lekciu slovenčiny alebo akéhokoľvek iného cudzieho jazyka? Chceli by ste, aby to na vašich lekciách bolo tento rok o čosi kreatívnejšie než obyčajne?

V tomto článku budem s vami zdieľať 4 zaujímavé tipy, pomocou ktorých si pripravíte ucelenú lekciu akéhokoľvek cudzieho jazyka. Samozrejme, môžete si vybrať iba jeden z nižšie uvedených tipov, ktorý vás najviac osloví a zaradiť ho do svojej lekcie. Rozhodnutie je len a len na vás.

#1 Minikomiks ako zahrievacia aktivita

Vyberte si niekoľko obrázkov s valentínskou tematikou, ale pokojne môžete zvoliť aj širšiu tému, ako napr.: láska či medziľudské vzťahy. Pridajte k obrázkom bubliny ako v komikse a nechajte svojich učiacich sa doplniť, čo si jednotlivé postavy na obrázkoch myslia, hovoria, alebo čo cítia. Budete milo prekvapení, ako sa vašim žiakom či študentom rozviaže jazyk.

Takýto komiks si rýchlo a jednoducho vytvoríte na rôznych platformách. Ja som pre jeho tvorbu použila nástroj, ktorý sa volá Canva. Ak však nemáte času nazvyš, stiahnite si túto aktivitu úplne zadarmo. Nájdete tam 10 obrázkov a je na vás, či na svojich lekciách využijete všetky alebo iba niektoré z nich.

Ak na svojich lekciách radi pracujete s komiksami, mohol by vás zaujať Valentínsky komiks s alternatívnym koncom, ktorý je určený pre lekcie akéhokoľvek cudzieho jazyka a akejkoľvek jazykovej úrovne, keďže neobsahuje žiadne slová. Vaši žiaci či študenti si vytvoria vlastný príbeh od A až do Z. V metodickej príručke, ktorú dostanete ku komiksu, sa dozviete 9 podnetných tipov, ako z komiksu vyťažiť maximum.

#2 Vyznanie lásky v rôznych cudzích jazykoch

Cieľom tejto aktivity je, aby ste svojich žiakov či študentov podnietili k aktivovaniu doterajšej slovnej zásoby, a zároveň k rozvoju ústneho jazykového prejavu. Úlohou vašich učiacich sa je vymenovať (napísať alebo povedať) cudzojazyčné ekvivalenty vyznania lásky. Myslím tým jednoduché frázy, ako napr.: Ľúbim ťa!, Ich liebe dich! alebo I love you! a iné.

Po tejto prvej časti by mala nasledovať diskusia, pri ktorej sa zameriate na tieto otázky:

  1. Aký máte vzťah k jazykom, v ktorých ste napísali vyznania lásky?
  2. Ktorý svetový jazyk je podľa vás najromantickejší a prečo?
  3. Ktorý jazyk je podľa vás najmenej romantický a prečo?

#3 Sviatok sv. Valentína v krajine cieľového jazyka

Určite mi dáte za pravdu, že k výučbe cudzieho jazyka patrí aj oboznamovanie sa s kultúrou či mentalitou cieľovej krajiny. Súčasťou valentínskej lekcie by mal byť preto aj autentický text v rôznej podobe (článok, podcast alebo video), v ktorom sa pozornosť sústreďuje na to, ako sa sviatok sv. Valentína oslavuje v krajine cieľového jazyka. Ako na to?

V učebnici asi takéto texty nenájdete, ale ak do internetového vyhľadávača zadáte niektoré z kľúčových slov vo svojom cieľovom jazyku, veľmi rýchlo získate prístup k rôznym textom (v tom najširšom zmysle slova). Ak však nechcete hľadaním vhodného autentického textu stráviť hodiny a hodiny svojho voľného času, prečítajte si článok 5 najčastejších chýb pri práci s autentickými materiálmi alebo si pozrite rovnomenné video.

Ak ste už našli vhodný článok, podcast alebo video, stačí k nemu pripraviť aspoň niekoľko kontrolných otázok a úloh, a to nielen na rozvoj čítania, resp. počúvania s porozumením (v závislosti od typu textu, ktorý ste zvolili), ale aj na rozvoj ústneho jazykového prejavu. Osobne tu veľmi často využívam aktivity zamerané na tzv. interkultúrny dialóg. O čo ide? Cieľom je podnietiť učiacich sa k tomu, aby prezentovali v cieľovom jazyku danú tému z pohľadu krajiny či kultúry ich materinského jazyka.

#4 Kreatívne valentínske písanie

Písanie je asi jednou z najmenej obľúbených činností našich učiacich sa, tak prečo im to neurobiť atraktívnejším. Svojim žiakom či študentom môžete zadať, aby napísali klasický valentínsky pozdrav, ale existuje aj kreatívnejší spôsob. Vyskúšali ste už tvorivé písanie? A čo tak haiku?

Haiku je japonská báseň, ktorá sa venuje jednej téme. Keďže má jednoduchú štruktúru a krátku formu, je podľa môjho názoru vhodná, ba priam ideálna do lekcií cudzích jazykov. Táto báseň sa skladá z troch veršov, pričom prvý a tretí verš pozostávajú z piatich slabík, ale druhý verš pozostáva zo siedmich slabík. Verte mi, túto aktivitu zvládnu aj úplní začiatočníci, a navyše budete milo prekvapení z ich výsledku.

Všetky štyri tipy sú súčasťou Valentínskeho balíčka 16 podnetných aktivít, ktoré sú určené pre všetky jazykové úrovne do lekcií slovenčiny ako cudzieho jazyka. V balíčku nájdete rôzne obrázkové úlohy, pracovné listy a 23 lexikálnych kariet s ľúbostnou tematikou. Tieto aktivity využijete nielen počas sviatku sv. Valentína, ale aj na ktorejkoľvek lekcii počas celého roka na tému láska a medziľudské vzťahy.

Lenka Učíme(sa)slovenčinu

LENKA JEŽÓ GARANČOVSKÁ

Som zanietenou lektorkou s dlhoročnou praxou, ktorá pomáha nielen cudzincom, ale aj lektorom zamilovať sa do slovenčiny bez učebníc. Som presvedčená o tom, že učenie nemusí byť mučenie.

Odporúčame
Pred koncom školského roka alebo jazykového kurzu sa často vynárajú otázky, ktoré sa týkajú záverečných hodín a ich významu pre študentov cudzích jazykov.
Ako sa cítite, keď vyučujete slovenčinu alebo akýkoľvek cudzí jazyk pomocou učebníc?
Nedá sa nič robiť, Vianoce a oslavy Nového roku sú už za nami. A s nimi aj zaslúžené voľno.
Scroll to Top

Prihlásenie